Menyknapp

Jury

Roygalans jury består av en branschjury och en medlemsjury samt nytt för i år, en musikvideojury och en jury för bästa Story.

Branschjuryn består av branschprofiler och utser nominerade och vinnare i kategorierna; Bästa reklamfilm, bästa regissör och bästa animation.

Medlemsjuryn består av reklamfilmsregissörer och producenter från Film&TV-Producenternas medlemsbolag i reklamfilmssektionen. Medlemsjuryn utser nominerade och vinnare i kategorierna; Bästa Reklamfilmsfotograf, Bästa Reklamfilmsklippare samt Bästa Visuella effekter. Tre expertmedlemmar finns representerade i juryn för respektive kategori.

Nytt för i år är också att kategorin Bästa Musik i Reklamfilm har en egen expertjury som består av musikprofiler utsedda av Ifpi och Musikförläggarna.

Årets jury

Carl Molinder (Ordförande Branschjury)

Producent
Frilans

Anna Adamsson (Branschjury)

Exekutiv Producent Film/VR
DVA

Carolin Högmyr (Branschjury)

Marknadschef
SF Media AB

Lina Söderqvist (Branschjury)

Marknadschef
Åhlens

Markus Ahlm (Branschjury)

Byråproducent
Colony

Michaela Grip (Branschjury)

 Cinematograf Agent + COO
XO MGMT

Måns Herngren (Branschjury)

Regissör/Manusförfattare
FLX

Pelle Nilsson (Branschjury)

Global VD BRF
BRF

Yasmine Winberg (Branschjury)

Redaktör
Resumé

Adam Marko-Nord (Branschjury)

Regissör/Creative Director
Alphaville/Chimney Group

Andrés Rosas Hott (Branschjury)

Producent/Regissör
Milford

Gustaf Holmsten (Branschjury)

Creative Director
Goodbye Kansas Studios

Petra Johansson (Ordförande Medlemsjury)

Producent
Frilans

Robert Jitzmark (Medlemsjury)

Regissör
Camp David

Liza Moberg (Medlemsjury)

Regissör
Standart

Torbjörn Martin (Medlemsjury)

Regissör
Acne

Marie Brusewitz (Medlemsjury)

Producent
The Producers

Kim Buisson (Medlemsjury)

Exekutiv Producen
Aspekt

Erik Torell (Medlemsjury)

Exekutiv Producent
New Land

Henrik Lagercrantz (Medlemsjury)

Producent/Regissör
Social Club

Lina Söderström (Medlemsjury)

Regissör
BRF

Peter Marin (Medlemsjury)

VFX Supervisor
Just Marin

Stefan Ström (Medlemsjury)

Klippare
Artoffical Agency

Carl Nilsson (Medlemsjury)

Fotograf
The Talent Group

Patrik Sventelius

Musikkonsult
Frilans